Для закоханих у прекрасну квітку Фаленопсис
- епіфітні орхідеї з моноподиальной (одностебельной) формою росту та "бабочкоподібними" квітками;
- поширені в низинних (до 500 м над рівнем моря) вологих лісах Південно-Східної Азії та островів Індійського океану, аж до Австралії;
- у кімнатній культурі - безліч гібридних форм
|
Рід Фаленопсис (Phalaenopsis) представлена трав'янистими епіфітними (що ростуть на деревах), рідше літофітними (ростуть у грунті) трав'янистими рослинами сімейства Орхідні (Orchidaceae). Батьківщина цих орхідей - Південно-східна Азія, Філіппіни, північно-східна частина Австралії. Виростають фаленопсиси у вологих лісах, зустрічаються на рівнинах і в гористій місцевості. Рід містить близько 70 видів фаленопсисов. Гібридних форм фаленопсисов неймовірно багато.
Це моноподіальні (ростуть в одному напрямку) рослини з сильно укороченим стеблом і великими шкірястими листками. Зростання рослини відбувається тільки в одному напрямку — вгору. З пазух між листям фаленопсиса виростають повітряні корені і квітконоси.
У родини орхідних у фотосинтезі беруть участь також і коріння. З цієї причини орхідеї вирощують в прозорих пластикових горщиках, які забезпечують надходження світла і циркуляцію повітря до повітряних коренів рослини.
Фаленопсис (Phalaenopsis) - це одна з найпоширеніших кімнатних орхідей, яка придбала неймовірну популярність.
Але найчисленніші і найпоширеніші гібридні форми, одержані шляхом міжвидового схрещування ми і купуємо своїм коханим.
Фаленопсис не потрібно пересаджувати під час цвітіння, і час росту діток корінців, квітконосів, і листя.
Питання: Коли пора пересаджувати фаленопсис?
Відповідь: Часто задають питання, чи треба пересаджувати фаленопсис відразу після покупки? Здоровій рослині пересадка знадобиться тільки через два-три, коли зруйнується старий субстрат (кора). У цьому випадку пересадку треба робити з максимальною заміною старої кори на нову.
Інша справа, якщо Ви придбали фаленопсис в уцінці. Тоді треба уважно оглянути коріння. Якщо є привід для хвилювання, то необхідна пересадка з заміною субстрату і видаленням хворих коренів.
Питання: Який субстрат підходить для фаленопсиса?
Відповідь: Тільки кора, можна верхній шар коренів прикрити сфагнумом. Фаленопсис -епіфітна рослина. В природі живе на стовбурах дерев, при цьому коріння у нього не занурені в субстрат, а перебувають у вільному стані. Змочуються коріння тільки атмосферними опадами, регулярно просихаючи. Харчування фаленопсис отримує через дощову воду, в якій, у міру стікання по листю, розчиняються поживні речовини (найчастіше - пташиний послід). Субстрат у вигляді кори потрібен тільки для додання фаленопсису стійкого вертикального положення, поживні речовини фаленопсис отримає не з субстрату, а з розчину, яким ви будете поливати орхідею. Кора дає можливість повітрю безперешкодно надходити до коріння, дозволяє регулярно їм просихати, що дуже важливо.
Часто фірми, що виготовляють субстрати для рослин, додають у субстрат для орхідей і інші компоненти. Але в сімействі орхідей є і епіфітні види, і напівепіфітні, і види, що живуть на землі. І кожен з них потребує свій рецепт субстрату.
Як підготувати кору для посадки? Кору необхідно прокип'ятити, після кип'ятіння вона стає більш влагоемкой. В процесі термічній обробці гинуть збудники грибних інфекцій і комахи-паразити..
Питання: Який вибрати горщик для фаленопсиса?
Відповідь:
- Горщик для фаленопсиса повинен бути прозорим.
-
Коріння фаленопсиса, як і листя, беруть участь в процесі фотосинтезу, тобто допомагають рослині синтезувати органічні речовини для росту.
- мати дренажні отвори для безперешкодного зливу води.
Замокання коренів призводить до фатальних для фаленопсиса наслідків. -
Якщо Ви пересідаєте здорову рослину, що розрослася, то треба взяти горщик трохи більшого діаметру. Якщо при пересадці видалялося хворе коріння, то, швидше за все, більший горщик не знадобиться. Немає сенсу садити фаленопсис у горщик на виріст, збільшення обсягу субстрату не позначиться позитивно ні на розмірі квіток, ні на частоті цвітіння.
Питання: Як пересаджувати фаленопсис?
Відповідь: При пересадці фаленопсиса треба бути акуратним, намагатися якомога менше пошкоджувати коріння. Треба переконатися, що пересадка дійсно необхідна. Приготуйте заздалегідь прокип'ячену і охолоджену кору, горщик, якщо потрібен інший, ножиці для обрізки хворих коренів, сірку для присипки (якщо буде потрібно). Перед пересадкою здоровий фаленопсис слід пролити, оскільки сирі коріння більш гнучкі. Однак якщо потрібно буде обрізати пошкоджені корені, то краще пересаджувати фаленопсис з сухими корінням.
Акуратно дістаньте фаленопсис з горщика, максимально струсіть старий субстрат (стару кору краще прибрати повністю, бо вона більш влагоемка, а субстрат повинен просихати рівномірно), якщо коріння прилипли до шматочка кори, залиште, не отдирайте. Огляньте коріння, погані виріжте, місця зрізу присипте сіркою або товченим вугіллям. На дно горщика покладіть трохи кори. Дренаж не потрібен. Фракція кори повинна бути не великої, але і не дрібної, приблизно 1,5х2 см.
Помістіть коріння фаленопсиса в горщик, починайте поступово підсипати свіжий субстрат. Корені, які не поміщаються в горщик, залиште вільними, так як при травмах вони легко загнивають. Коріння які стирчать при поливах треба обов'язково промочувати. Верх горщика можна прикрити сфагнумом, але сфагнум не повинен бути постійно вологим. Після пересадки полив краще відкласти на 7-10 днів, за цей час травмовані коріння підсохнуть.
Докладно про пересадку фаленопсиса - у статті Ваш улюблений домашній Фаленопсис
Питання: У фаленопсиса зморщуються і в'януть листя, в чому проблема?
Відповідь: Якщо Ви помітили, що листя фаленопсиса почали в'янути, зморщуватися, це означає, що виникла проблема з корінням, вони перестали в повному обсязі постачати воду листю. Якщо це сталося від довгої пересушування субстрату, то треба негайно промочити коріння зануренням на 10 хвилин у воду, обприскати листя, це допоможе швидше відновити тургор. Якщо полив не допомагає, це означає, що всі корені або їх більша частина загинула від систематичного перезволоження або занадто тривалої просушки. Тоді буде потрібна реанімація:
Вийміть рослину з горщика, незважаючи на цвітіння, струсіть кору, огляньте коріння. Всі живі корені після промочування повинні придбати зелений колір, стати наповненими і жорсткими. Якщо коріння залишилися сірими або коричневими - вони мертві, їх треба зрізати. Візьміть ножиці або секатор, акуратно зріжте хворі коріння, припудріть місця зрізів сіркої або вугіллям. Якщо довелося зрізати всі корені або більшу їх частину, то припудріть низ фаленопсиса (відразу під листям) Корневином, це речовина простимулює фаленопсис на швидке утворення нових коренів, окутайте це місце вологим сфагнумом і помістіть в горщик, обприскати листя. Після цього необхідно помістити рослину у теплицю. Тепличкой може служити будь-яка відповідна за розміром ємність, яка має прозорий верх, що закривається. Це може бути невикористаний акваріум, закритий зверху поліетиленовою плівкою, обрізана 5-літрова пляшка для води, таз та ін. Поміщене в тепличку рослина не буде втрачати вологу. Тепличку необхідно провітрювати раз в два дні, іноді обприскувати листя.
Добре позначиться позакореневе підживлення раз в 2 тижні. Для цього треба розвести спеціалізоване добриво для орхідей в концентрації, що в 10 разів менше, ніж для кореневої підгодівлі, і отриманим розчином обприскати. Треба стежити, щоб сфагнум був постійно вологим (не дуже сирим). Стояти тепличка повинна в теплому світлому місці, оскільки листя повинні фотосинтезувати і годувати рослину. Нові корені з'являться через місяць-два. Коли вони відростуть, фаленопсис пересаджують в кору і поступово привчають до умов кімнати - зазвичай не раніше, ніж через півроку. Повноцінну рослину доведеться чекати приблизно рік.
Питання: З'явилися плями на листках фаленопсиса, що робити?
Відповідь: Треба відразу відзначити, що деякі сорти фаленопсиса є ряболисті. Такі плями не мають рельєфу (опуклості, увігнутості), більш або менш рівномірно розподілені по листу і по всій рослині.
Але якщо раптом на листку з'явилася не властива рослині пляма - це означає, що виникла проблема. Чорно-коричневе пляма на аркуші фаленопсиса може виникнути внаслідок прямого опіку сонячними променями. Така пляма в діаметрі зазвичай становить кілька сантиметрів, після перенесення рослини в тінь не збільшується, швидко підсихає. Заходи допомоги - прибрати фаленопсис з прямого сонця, далі звичайний догляд. Така пляма з часом може трохи збліднути, зменшитися в розмірі і обробці, як правило, не потребує. Іноді пляма від сонячного опіку буває світла і суха. З'явитися опіки на листках можуть і після обприскування рослини на сонці.
Але бувають плями іншої природи. З'являються вони через недотримання температурного режиму та режиму поливу, обприскування. У вологих прохолодних умовах і при зниженій вентиляції розвиваються грибні і бактеріальні гнилі. Якщо в кімнаті температура не нижче +18 градусів, то обприскування краще скасувати. При поливі рослини, купанні його треба намагатися, щоб листя встигли висохнути до настання ночі. Не можна допускати попадання вологи на точку росту (в середину верхнього листа), це може викликати гниль середини. Гниючі плями зазвичай поступово збільшуються в діаметрі, мають чорний колір, мокнуть. Допомога - зміна умов утримання і догляду, перенесення рослини в більш світле тепле і провітрюване приміщення, видалення ураженої ділянки листа, обробка фунгіцидами та бактерицидами (Сіркою, Фундазолом, Фитоспорином, Трихополом). Інструмент після обробки хворої рослини необхідно знезаразити, не ставити вражений фаленопсис близько до інших рослин щоб уникнути передачі інфекції. Зазвичай потрібно кілька обробок. Рослину можна знову вважати здоровим, якщо уражена ділянка не збільшується, і не виникає нових плям.
Як і багато інші рослини, фаленопсис піддається нападу різних смокчучих комах, уколи яких перетворюються в ранки. Це, в першу чергу, павутинний кліщ і щитівка, можуть також зустрічатися попелиця, борошнистий червець, тріпс. Місця укусу набувають спочатку жовтуватий колір, потім можуть стати темними. Ці плями невеликі в діаметрі, нерівномірно розсіяні по листю, в місцях укусу можна розгледіти ранки. Трипс відкладає свої яйця з нижнього боку листків, на верхній стороні з'являються коричневі крапки і риски, які з часом набувають білястий відтінок. Заходи допомоги - виявити шкідника і обробити акарицидом - препаратом від кліща (Неорон, Агравертін, Фітоверм) або інсектицидом - від комах (Актара, Актеллик, Фітоверм), при цьому потрібні повторні обробки.
Питання: Як змусити фаленопсис зацвісти?
Відповідь: Фаленопсис може рости на північному вікні і під люмінесцентною лампою, але цвісти часто відмовляється. Найкращим стимулом для цвітіння послужать промені сонця. Оптимально розміщення на східному або західному підвіконні, з попаданням на рослину деякої кількості сонячного світла. Фаленопсису можна влаштувати невеликий період спокою взимку, коли скорочується довжина світлового дня, перенести у приміщення з нічною температурою +15...+18 градусів, скоротити полив. Зазвичай для фаленопсиса цілком достатньо добового коливання температур в декілька градусів. Підгодовувати фаленопсис треба спеціальними добривами для орхідей. У разі активного нарощування зеленої маси і відсутність цвітіння треба на якийсь час відмовитися від підживлень.
Питання: Що робити з квітконосом після цвітіння, як доглядати за фаленопсисом після цвітіння?
Відповідь: Ніяких змін у догляді після цвітіння немає. Квіткову стрілку не рекомендується зрізати, поки вона не висохла. Але навіть якщо ви зріжете зелену стрілку, сама рослина не постраждає.
Коли квіткова стрілка починає сохнути, то її зрізають нижче пожовтіння, з бруньок, що залишилися, можливе повторне цвітіння. Але найчастіше квіткова стрілка одноразова, чекати на ній 100% повторного цвітіння не варто. Якщо стрілка всохла, то її треба акуратно вирізати як можна ближче до розетки, довжина пенька не так важлива. Зріз зазвичай нічим не треба обробляти, але можна обробити зеленкою, присипати вугіллям, сіркою.
Питання: Як розмножити фаленопсис?
Відповідь: Фаленопсис в домашніх умовах розмножується вегетативно. Але треба відзначити, що не так просто, як інші рослини. Найбільш безболісний спосіб розмноження – відділенням дітки, яка іноді, в силу певних причин, утворюється на квітконосі замість квітки. Але це відбувається не часто. Відокремити її можна після формування власних коренів. Дитинку дорощують у вологому сфагнумі, у теплиці. Повноцінним примірником дитинка стане приблизно через рік.
Іноді фаленопсис дає бічну дитинку. Найчастіше це відбувається після пошкодження або загибелі точки зростання (гниль, механічне пошкодження). Дитинку відокремлюють і дорощують аналогічно.
Є ще один спосіб вегетативного розмноження - поділ материнської рослини. Примірник з 6-10 листям розрізають поперек так, щоб верхівка теж мала хоча б кілька коренів. Зріз підсушують кілька днів, обробляють сіркою, вугіллям, верхню частину саджають у суміш сфагнуму і кори, намагаються, щоб зріз не торкався субстрату. Нижня частина рослини має дати діток, які відокремлюють, як описано вище.
Насіннєве розмноження фаленопсиса у домашніх умовах практично неможливо.
Питання: У фаленопсиса листя жовтіє, в чому проблема?
Відповідь: Якщо жовтіє тільки нижній лист, а інші залишаються зеленими і пружними, то це природне відмирання старого листа. Часто з зростанням нового листка фаленопсис скидає самий нижній старий лисок. Максимальну кількість листків на фаленопсисе може бути10-12 штук, мінімально має бути хоча б 3 листка. Якщо рослина не нарощує нових листків, їх мало, а він скидає нижній лист - фаленопсис голодує. Під час голоду головне для будь-якої рослини - зберегти точку росту, для цого деякі частини рослини (нижні листки, окремі пагони) гинуть, віддаючи поживні речовини вгору.
Так чому може голодувати ваше рослина? По-перше, від нестачі світла. Тоді процес фотосинтезу не може йти нормально, рослина не напрацьовує органічних речовин для свого будівництва. По-друге, від нестачі макро - і мікроелементів, які надходять з добривами. Якщо рослина стоїть в темному місці, необхідно забезпечити його світлом. Якщо фаленопсис давно не підгодовували - необхідно почати підживлення.
Якщо одночасно жовтіє кілька листків, вони починають відгнивати - рослину перелили. Пожовтіння у цьому випадку поширена практично на весь аркуш, не точково. Необхідно скоротити полив, оглянути коріння на предмет гнилі. При необхідності вжити заходів щодо реанімації (див. вище - реанімація).
Велике пожовтіння декількох листків може бути викликане також надлишком світла. Іноді це супроводжується одночасно і великими коричневими плямами на листках та розетці фаленопсиса. Це відбувається, якщо фаленопсис розміщений на прямому сонці без притінення. Необхідно переставити його в менш освітлене місце.
Викликати масове пожовтіння листя може і хімічний опік у випадку поливу фаленопсиса дуже концентрованим розчином солей. Навіть одна така обробка може викликати загибель рослини.
Якщо пожовтіння має точковий характер, у вигляді окремих невеликих цяток, то це поразка сисними паразитами (див. вище), необхідно обробити хімічними засобами.
Питання: Як виглядають здорові коріння у фаленопсиса?
Відповідь: Корінь фаленопсиса являє собою нитку товщиною з кінський волос, яка покрита зверху водозахистною опліткою. Загальна товщина кореня приблизно 0,5 см. Коріння, наповнені водою, мають зелений колір з білими штрихами. Якщо коріння просохли, то колір стає сріблястим. Відмерле коріння стають сіро-коричневими або коричневими, порожніми всередині, зморщеним. Якщо після промочування протягом 10 хвилин коріння не придбали зелений колір (з білими штрихами) - значить, вони загинули.
Питання: Як правильно поливати фаленопсис і якою водою?
Відповідь: Фаленопсис краще поливати методом занурення. Горщик з фаленопсисом ставлять у ємність, заповнюють ємність водою до рівня початку листя, залишають в такому положенні на декілька хвилин (не більше 10), дістають горщик з води, дають стекти залишкам води з дренажних отворів, ставлять на постійне місце. Частота поливів залежить від умов навколишнього середовища (вологість повітря, температура і т. д.). Між поливами треба дати коріння просохнути, дочекатися, коли з зелених коріння стануть сріблястими.
Фаленопсис витримує легке пересушування, але боїться переливу. При перезволоженні коренів вони піддаються грибним і бактеріальним хворобам. Є золоте правило: краще недолити, ніж перелити. Вода для поливу обов'язково повинна бути відстояна, кімнатної температури або на 2-3 градуси тепліше, бажано, щоб вода була м'яка, з низьким вмістом кальцію. Якщо водопровідна вода містить багато кальцію, то для поливу краще брати кип'ячену воду. Воду треба прокип'ятити на протязі декількох хвилин, дати їй повністю охолонути і акуратно злити з осаду, який утворився на дні чайника. Пропущену через іонообмінний фільтр воду використовувати не рекомендується. Можна користуватися водою, пропущеної через вугільний фільтр. Підживлення додаються у воду для поливу згідно інструкції. При поливі не треба допускати попадання води в центр розетки листя, це може призвести до загнивання точки росту і її загибелі.
Питання: Як довго цвіте фаленопсис?
Відповідь: Тривалість цвітіння фаленопсиса залежить від особливостей сорту та умов утримання. Зазвичай фаленопсис цвіте 2-3 місяці, іноді цвітіння триває до півроку. Частота цвітіння може бути обумовлена сортом і умовами утримання. При дотриманні умов фаленопсис повинен гарантовано цвісти хоча б раз у рік.
Питання: Скільки живе фаленопсис?
Відповідь: Фаленопсис - багаторічна рослина. Тривалість його життя в кімнатних умовах при правильному догляді може скласти 7-10 років.
Питання: Від чого залежить розмір фаленопсиса, розмір квіток і висота квітконосу?
Відповідь: Розмір листя, розетки, квітів, висота квітконосу у фаленопсиса обумовлені сортом, з невеликим коливанням в залежності від умов утримання. Якщо ви придбали міні-фаленопсис, то він ніколи не стане фаленопсисом Гранде. Може збільшитися кількість листків, висота самої рослини, але не на багато, квіти при цьому залишаться вихідного розміру.
Питання: Чому обпадають бутони і квітки у фаленопсиса?
Відповідь: Бутони і квітки фаленопсис може втратити від різкої зміни умов. Найчастіше це відбувається після покупки рослини, неправильного транспортування. Під час цвітіння не треба допускати пересушування коренів.
Питання: Чому з'являються плями на квітах фаленопсиса?
Відповідь: Є сорти фаленопсисов з плямистими квітами. Плями іншої природи з'являються після попадання вологи на квіти. Не рекомендується обприскувати ці орхідеї по квітам. Часто плями з'являються в процесі транспортування, особливо цим страждають білі сорти. Такі квітки відновленню не підлягають.
- Кашпо, вазон або горщик для квітів. У чому різниця?Початківцям квітникарям незрозуміла різниця між зовні схожими кашпо, вазонами та горщиками для квітів.Кашпо, вазон або горщик для квітів. У чому різниця?
- Видалення плям. Корисні поради.Як вивести жирну пляму на шпалерах, темний слід від гарячого на меблях, плями від світлих рідин на меблях, жир від консервів, жирові плями, плями від чаю на клейонці.Видалення плям. Корисні поради.